Sections: Memory | Reason | Imagination 

Staff for the Exhibition

This exhibition was developed under the leadership of James H. Billington, the Librarian of Congress.

Exhibition Team

  • Cheryl Regan, Acting Chief, Interpretive Programs Office
  • Carroll Johnson-Welsh, Exhibition Director, Interpretive Programs Office
  • Mark Dimunation, Chief, Rare Book and Special Collections Division, Curator
  • John Y. Cole, Center for the Book
  • Gerald Gawalt, Consultant

Interpretive Programs Office

  • Martha Hopkins, Exhibition Director
  • Kim Curry, Exhibition Director
  • Cynthia Wayne, Exhibition Director
  • Seth de Matties, Exhibition Director
  • Betsy Nahum-Miller, Online Exhibition Coordinator
  • Vicki Fortuno, Special Projects Coordinator
  • Susan Mordan-White, Education Specialist
  • Deborah Durbeck, Production Officer
  • Chris O’Connor, Lead Production Specialist
  • David Hayward, Production Specialist
  • Antonio La Greca, Production Specialist
  • Tambra Johnson, Lead Registrar
  • Patrick Shepler, Registrar
  • Rachel Waldron, Registrar
  • Denise Agee, Office Administrator

Special thanks are due to the following members of the staff of the Library of Congress for their assistance with this exhibition:

  • Jo Ann Jenkins, Charles Stanhope, Rob Sokol, Shawn Morton, Luis Clavell, Office of the Librarian
  • Deanna Marcum and Robert Dizard, Library Services
  • Sue Siegel, Mark Connor, Roberta Stevens, Development Office
  • Kaare Chaffee, Dan Paterson, Maria Nugent, Ben Bahlman, John Bertonaschi, Lage Carlson, Mary Christ, Claire Dekle, Jonathan Eaker, Tonia Grafakos, Ashley Greek, Marlan Green, Yasmeen Khan, Lynn Kidder, Sarah McGann, Judith Munn, Tamara Ohanyan, Andrew Robb, Jamie Roberts, Kristen Sosinski, Tiffany Welch, Conservation Division
  • Matt Raymond, Erin Allen, Audrey Fischer, Sheryl Cannady, Public Affairs Office
  • Clark Evans, Daniel De Simone, George Chiassion, Thelma Brown, Tammy Bryant, Joan Burke, Tamikia Epperson, Barbara Paulson, Patricia Penon, Rare Book and Special Collections Division
  • Barbara Bair, Manuscript Division
  • Raymond White, Music Division
  • Georgette Dorn, Mirjana Morosini-Dominick, Carol Armbruster, European Division
  • Jane Mandelbaum, Domenic Sergi, Andrew Cook, Jade Curtis, Glen Krankowski, Information Technology Services
  • Stanley Bandong, Graphics Service Unit
  • Jeff Yake, Dorothy Gholston, Printing Management Section
  • Office of Strategic Initiatives
    Rohit Gupta, Jim Karamanis, Kevin Novak, Lola Pyne, Thipphavanh Padavong, LaVette Sydnor, Stephen Engratt, Robin Fanslow, Vicki Fortuno, William Evans, Fred Simonton, Avery Smith, Tracey Marie Salley, Phillip Buggs, Shaun Farrell, Dama Greenidge, Sam McLemore, Laura Moiseev, Laura Keen, Chun Yi, W. Dana Nuon, Andrea Dillon, Elizabeth Ridgway, Anne Savage, Stephen Wesson, Gail Petri, Tristan Becker, Qun Lai, Jyothi Varakantam, and Mohammad Zreik

In addition, the Library extends its thanks to the following:

  • Jack Robertson, Foundation Librarian, and Endrina Tay, Associate Foundation Librarian for Technical Services, at the Jefferson Library, Monticello, ( for encoding the E. Millicent Sowerby Catalogue of the Library of Thomas Jefferson, 1952–1959.
  • Carol M. Highsmith, David Sharpe, Stephan Erfurt, Maxwell Mackenzie, Independence National Historical Park, American Philosophical Society, the Massachusetts Historical Society, and the Thomas Jefferson Foundation, Inc.
  • Library installation design and brochure: Chermayeff and Geismar, Inc., New York.
  • Interactive Design: Second Story Interactive Studios, Portland, Oregon


View Donors

Back to top